w ,

Jak mózg radzi sobie z niepewnością i popełnianiem błędów? – dr hab. Jarosław MichałowskiW sytuacji niepewności w układzie nerwowym zachodzą procesy, które mają na celu obniżenie ryzyka negatywnych zdarzeń. Gdy mechanizmy zapobiegawcze zawodzą, popełniany jest przez nas błąd. W optymalnym przypadku błąd jest wykrywany, a mózg czyni starania, by ten błąd się nie powtórzył.

Na wykładzie, przy użyciu kilku wziętych z życia przykładów, zostanie przedstawiony ten dynamiczny proces. Uczestnicy będą mogli przekonać się, jak działa układ nerwowy osób, które nie radzą sobie z utrzymaniem optymalnej gotowości w sytuacji niepewności oraz z wykrywaniem i korygowaniem błędów. Dysfunkcje te zostaną opisane na przykładzie przypadków osób borykających się z deficytami uwagi i zaburzeniami samoregulacji.

dr hab. Jarosław Michałowski, prof. Uniwersytetu SWPS – psycholog, dziekan Wydziału Psychologii i Prawa Uniwersytetu SWPS w Poznaniu oraz kierownik Laboratorium Neuronauki Emocji w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS. W pracy naukowej koncentruje się na problematyce neuronalnych korelatów doświadczeń emocjonalnych oraz relacjach pomiędzy emocjami i procesami poznawczymi. Jest certyfikowanym terapeutą i superwizorem terapii poznawczo-behawioralnej (Cognitive Behavioral Therapy – CBT) oraz terapeutą schematów. Pomaga pacjentom z nerwicami, zaburzeniami lękowymi, depresją i trudnościami w relacjach.

Wykład odbył się w ramach kolejnej edycji Dnia Mózgu 2020 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Więcej o wydarzeniu: https://www.swps.pl/uczelnia/aktualnosci/21277-dzien-mozgu-2020

source

Komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Ja jestem typowym przykładem prokrastynatora omowionego w wykładzie. Słuchając ten wykład czułem się jak u przysłowiowej wróżki ( przysłowiowej bo nie korzystam ). Duża impulsywnosc, kiepsko z odraczaniem nagrody ( miałem również epizod z uzywkami, a kiedy jestem na zakupach to słodkiego do domu nie doniose, mysle sobie dobra starczy na tydzień albo w weekend zrobię sobie labe i za każdym razem ponoszę klęskę ). Mam 24 lata stałą pracę ale mam plany na własny biznes jednak ciągle odraczam przygotowania bo jak już siądę I coś nie wychodzi czy po prostu tak zaraz okazuje się że robię 5 innych rzeczy na raz nawet tych, których wcześniej nie miałem zamiaru robić bo uznalem za niepotrzebne.

  2. Świetne jest ostatnie pytanie ! Czy istnieje możliwość posiadania kompulsywnej prokrascynacji ? Albo czasem chyba każdy ma chwilowe " mindfulness " totalnie oddanie się jakiemuś zadaniu. I wtedy nie wchodzą inne rozpraszacze tylko jest bardzo wysoki poziom skupienia. Czasem podczas wykonywania jakiegoś obowiązku jesteśmy w stanie obejrzeć 3 h filmik jak się maluje pejzaże… Czy to nie jest tak jak z każdym zaburzeniem że jesteśmy na skali od 1 do 100 ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0