w , , ,

Fuksówka, czyli zabawa w zawstydzanie #192Mini-wykład o zawstydzaniu #192

Transkrypcja tekstu: https://jaroslawgibas.com/2021/04/01/fuksowka-czyli-zabawa-w-zawstydzanie/
Wersja audio: https://soundcloud.com/jaroslawgibas/fuksowka-czyli-zabawa-w-zawstydzanie-192/s-zwMBIAV5X1C

Psychopata w pracy, w rodzinie i wśród znajomych:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/psywpr.htm
Zapraszam do lektury moich książek:
Totem. Jak zbudować poczucie własnej wartości:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/totemj.htm
Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/swiety.htm
Życie. Następny poziom:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/zycie2.htm
Alchemia duchowego rozwoju:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/aldurv.htm
Mantra ciszy. 7 reguł duchowej ścieżki:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/7regdu.htm
Motocyklizm. Droga do mindfulness:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/motozy.htm
Pokonaj stres z Kaizen:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/pokosk.htm
Schudnij z Kaizen:
https://sensus.pl/viewc/14859A/1/pokoty.htm
Model transpersonalny
https://www.fundacjahs.org/sklep/model_transpersonalny-ebook/

Oferta moich szkoleń video:
Zarządzanie emocjami: https://bit.ly/2IFmNOE
Re-konstrukcja relacji: https://bit.ly/31Kl1FU
Mindfulness: https://bit.ly/3bU5iHb
Sztuka komunikacji: https://bit.ly/3eLJIpm
Jak pokonać stres?: https://bit.ly/2VwL4ff

Oferta moich otwartych szkoleń i warsztatów:
Zarządzanie emocjami: https://bit.ly/2oH5QJj
Warsztaty medytacyjne: http://bit.ly/2AJHJ4I
Akademia terapii transpersonalnej: https://bit.ly/2Vz7zAa

Oferta szkoleń dla firm:
Sprzedaż: budowanie relacji z klientem: https://bit.ly/2JKTLzv
Mindfulness: narzędzia poprawy jakości życia i pracy: https://bit.ly/2lBKH4X
Inteligencja emocjonalna: zarządzanie emocjami: https://bit.ly/2lva88o

Opis metody, której uczę i w której pracuję:
Model transpersonalny: https://bit.ly/2OCI4wr
Informacje na temat sesji indywidualnej: https://bit.ly/33kQkVL

Realizacja video mini-wykładów jest możliwa dzięki środkom i zasobom Fundacji Hinc Sapientia https://www.fundacjahs.org. Jeśli uważasz, że publikowane tutaj mini-wykłady są przydatne i warto kontynuować ich produkcję to możesz ją wesprzeć darowizną na cele statutowe fundacji (wpłaty z pośrednictwem płatności on-line już od 10 zł) https://bit.ly/2nB1Tci

Dziękuję:-)
Jarosław Gibas

source

Komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. Jest Pan niesamowity i materiał super, nawet na terapi jesr problem z poczuciem wstydu. Dziękuję bardzo za Pana wykłady, dzielenie się nimi i w ten sposób pomaganie ludziom. Dziękuję Pozdrawiam pięknie 😘❤️🍀

 2. Prawdziwa Trójca Święta to straszenie, zawstydzanie i wmawianie poczucia winy i powstaje z tego stłamszony albo agresywny człowiek. Taką się tradycję kultywuje przeważnie. Oby coraz więcej ludzi przerywało taki przymus powtarzania.

 3. Dobry temat poruszyłeś. Nie cierpię tych "żartownisiów". Jak Ci się coś nie spodoba, to zaraz: "ooo, coś taki wrażliwyyy, nie znasz się na żartach" i zaraz wywołują poczucie winy i człowiek zaczyna myśleć, że serio coś z nim jest nie tak.

  Owszem, mogę pożartować, ale z tematów pobocznych, neutralnych albo pożartować z siebie (czemu nie?), ale w wybranym przeze mnie towarzystwie i momencie i to ja decyduję, że ok, teraz śmiejemy się ze mnie, a nie ktoś inny decyduje, by teraz ponabijać się ze mnie lub z kogoś innego w towarzystwie.

 4. Tak, niestety niektórzy z nas nie wyrastają w porę z bullingu. Zdarza się nawet, że stosowane bywa tzw. pseudo współczucie w postaci: Widzę, że miałaś/miałeś ciężkie życie, co automatycznie stawia autora poniższego stwierdzenia na pozycji wyższej. A przecież cierpienie spotyka w takiej czy innej formie każdego z nas, choć podchodzimy do niego w różny sposób.

 5. Dziekuje, dziekuje bardzo. Jest to bardzo smutne. Towazyszylo mi to przez cale zycie(doznawalam od innych jako dziecko od starszego rodzenstwa i pozniej w pracy ,bylam super kandytatem na ofiarere)robilam to z pewnoscia z najblizszymi(dziecmi i mezem) ….bo sie ich nie balam….??..jeszcze raz dziekuje…

 6. Panie Jarku, kolejny rewelacyjny odcinek. Przykład z mojej pracy gdzie o poranku w jednym pomieszczeniu spotyka się kilkanaście osób w oczekiwaniu na dyspozycję kto z kim i gdzie jedzie. W ciągu kilku chwil przelewa się fala szyderstwa, śmiechu , wyśmiewania i pokazywania kto co zrobi źle i dlaczego jest głupi i na co zasługuje a na co nie ….. Pozornie nic groźnego, wszyscy się śmieją i ku uciesze gawiedzi że ktoś spalił się że wstydu a ktoś inny wyszedł trzaskają drzwiami a ktoś inny okazał się wazeliniarzem i uchem szefa ….. Niby nic a jednak coś jest na rzeczy . Moja obserwacja pokazuje że jest to jeden z najbardziej stresujących momentów w godzinach pracy i pomimo uśmiechów na twarzy, tworzy się dziwne napięcie w relacjach między pracownikami, spirala docinek i złośliwości. Wniose jaki przychodzi mi do głowy to nieświadomość ludzka i obojętność na czyjąś wrażliwość , brak empatii ale też próba udowodnienia że jest się lepszym i wrzucenie w poczucie winy i zawstydzenie. Lekarstwo na to jest chyba tylko jedno, być świadomy sytuacji i procesów , obserwować i mieć refleksje.
  Cieszę się że każdego piątkowego poranka mogę posłuchać Pańskiego mini wykładu bo są one dla mnie "pobudką" i przypomnieniem o świadomości życia .Dziękuję Panu

 7. Myślę że mówimy o brakującym elemencie piramidy Masłowa.

  Znajdź słabą wadliwą jednostkę i zabij ją, takie jest polecenie ewolucyjne.

  PTEROFAGIA, zawstydzanie jako kontrolne "dziubnięcie" sąsiedniego kurczaka. A nie daj Boże żeby któryś z kurczaków miał jakąś widoczna wadę fizyczną.

  Ja sam obserwuję na swoim przykładzie ile rozkoszy dostarcza torturowanie mojej osoby za pomocą inwigilacji przez tłum policjantów.

  Dziś technologia daje takie możliwości.
  Ludzie poznają nowe możliwości czerpania rozkoszy z dręczenia nieudaczników i ofiar losu dzięki LTE, smartfonom, nowym technologiom dającym możliwości tworzenia brutalnych policyjnych reality show.

  W "Runing man" publiczność szalała że szczęścia kiedy w takim widowisku dopada o i zabijano ofiarę.

  Kto by pomyślał że tak szybko zrealizują się te futurystyczne wizje 🤔

 8. Jak zawsze ciekawy temat! Może aby zmieniać świat ,,od środka" należałoby wprowadzić elementy psychologii już w szkole podstawowej …(?). Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0