w ,

CyberprzemocCzym jest cyberprzemoc, kiedy zachodzi, jaka jest jej definicja, jakie są jej konsekwencje, jak jej zapobiegać? Temat omawia psycholog, psychoterapeutka Mirela Batog z kliniki online https://ocalsiebie.pl/

source

Komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. Na Facebooku istnieje wiele fake kont. Niestety zgłaszanie podejrzanych profilów jest często bagatelizowane. Np kiedy ja widzę konto które jest na 99 procent fałszywe mogę zgłosić takie konto jednak nie mogę napisać własnymi słowami co przemawia za tym że dane konto należy zweryfikować. Na moje zgłoszenia takich fake profili dostaje odpowiedź że "profil nie narusza standardów społeczności" i koniec. Natknąłem się na siatkę fałszywych profili o podobnych cechach, Facebook nie reaguje…

 2. 15 lat temu sam byłem ofiarą cyberprzemocy, wtedy jeszcze tworzyło się fora, czasy gadu-gadu. Kolega z klasy zrobił mi zdjęcie i je przerobił w celu ośmieszenia mnie i rozpowszechnił po całej klasie. To że kolega był wyższy o dwie głowy w niczym nie pomagało, a zgłoszenie tego komukolwiek stworzyłoby jeszcze większe ośmieszenie i dodatkowo stałbym się w klasowym donosicielem. Jako że prośby skierowane do kolegi, żeby usunął to zdjęcie i nie rozpowiadał nieprawdziwych informacji na mój temat nie poskutkowały, z formą takiej przemocy wobec mnie spotkałem się pierwszy raz, szczególnie że nie była to jakaś rywalizacja, czy cokolwiek innego, bo miało to miejsce zaraz na początku roku szkolnego i nikt się jeszcze nie znał. Prawdopodobnie byłem po prostu losową osobą, z którego kolega chciał zrobić klasowego chłopca do bicia. Niestety trafił dla niego trafił na mnie. Jak już wcześniej napisałem, kolega był o ok 35-45cm wyższy. Na moje szczęście tego roku spadł wcześnie śnieg, więc po szkole wybrałem elegancki kamień bez ostrych krawędzi, ale dość ciężki i obtoczyłem go w śniegu, wystarczył jeden celny rzut żeby wyższy gość zwalił się z nóg, na ziemi zapytałem go czy usunie ośmieszające mnie treści, po kilku dodatkowych ciosach pięścią udało mi to się wyegzekwować. Generalnie sprawa zakończyła się pozytywnie, po latach nawet wychodziliśmy wspólnie z tym kolegą na piwo. Chyba pokazanie komuś, że nie ma czegoś takiego jak świat wirtualny, bo internet to tylko narzędzie umożliwiające komunikację i ośmieszanie kogoś w liście, nagraniu, publicznie czy komentarzu ma takie same konsekwencje.

 3. Czy środowisko psychologów robi takie wykłady dla policji, sędziów, prokuratorów itd? Niech służby zaczną w końcu poważnie traktować temat cyberprzemocy i zabiorą sie konkretnie za hejterów i stalkerów internetowych.

 4. Chyba każdy z nas kto z internetem dorastał, a myślę, że większość słuchaczy tak miała – wie o co w tym chodzi. Bywało się na czatach, gdzie poczucie anonimowości i bezkarności w internecie było wysokie. Mówiło się rzeczy, których w rozmowie w cztery oczy by się nie zrobiło ani nie powiedziało. Często zdaje się jednej stronie, że internet to tylko wirtualny twór a po drugiej stronie nie ma realnego człowieka. A jednak by przemoc zaistniała nie trzeba komuś przyłożyć kijem po plecach. Słowa również ranią, zarówno pisane jak i mówione, spojrzenie też to potrafi. Nawet samo zachowanie, ignorowanie, poniżanie, odpychanie społeczne może na niektórych jednostkach wywierać odczucie bycia poddawanym przemocy.

 5. Moim zdaniem temat bardzo ważny. Jednakże do mnie przekaz przez Panią Mirelę nie trafia, zbyt monotonnie to brzmi i niestety przez to ciężko mi na dłużej skupić się na treści. Być może za bardzo już przywykłam do Pana Rafała i jego sposobu przekazu 😉

 6. Miło że jest jakaś odmiana, oby tak dalej. Tylko zakończenie bez pożegnania, ale w końcu pierwszy raz taka forma, więc można to wybaczyć. Pozdrawiam serdecznie.

 7. Kiedyś na każdym osiedlu była ławeczka, na której zbierali się lokalni chuligani. Byli wulgarni, zaczepiali innych, spożywali alkohol, dopuszczali się aktów wandalizmu, itd. W dzisiejszych realiach takie osoby można napotkać w internecie. Agresja, hejt, cyberprzemoc i uzależnienie – z tymi zagrożeniami dzieci i młodzież na co dzień spotykają się w Internecie. Złudzenie, że zadane cierpienie i doświadczenie krzywdy jest tylko wirtualne ułatwia eskalowanie aktów agresji oraz angażowanie się w kolejne działania.
  Kluczem do sukcesu jest jak zwykle profilaktyka – lepiej zapobiegać niż leczyć. Zatem nie wystarczy rozmowa z dzieckiem „od święta”, ale stałe zainteresowanie jego problemami. Warto towarzyszyć mu w jego pierwszych kontaktach z siecią i od początku uczyć, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Rozmawiać o cyberprzemocy i uczyć jak zachować się w takiej sytuacji. Przestrzegać przed krzywdzeniem innych za pomocą telefonu czy komputera.

  […] hańbą jest poddawać się złu, pochylać przed nim głowę, padać na kolana, zasłaniając się niechęcią do przemocy. Bo zło, któremu się nie przeciwstawisz, urośnie, spotężnieje i pójdzie w świat krzywdzić innych. A ich krzywda będzie twoją winą.

  ~ Robert M. Wegner – Pamięć wszystkich słów. Opowieści z meekhańskiego pogranicza ~

  Dziękuję ⚘

 8. Witamy Panią 🙂🌹 👍.
  Z cennym podcastem 👍.
  Wychowujac dziecko, trzeba być świadomym zagrożeń, mierząc się z tym , dziecko, które zaczyna korzystać z Internetu, pojawiają się obawy przed zagrożeniami cyberprzemocy.
  Trzeba być uważnym i czujnym na bieżąco . Stawiać granicę spędzonego czasu w sieci.
  Pozdrawiam serdecznie.

 9. Dobry wieczór 😀😀😀 cóż za sympatyczna niespodzianka 👍👏 Pani mówi głośno i wyraźnie, a do tego interesująco, więc jestem na Tak 😎😀😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0