w ,

Sztuczna inteligencja a etyka – czy da się je pogodzić? Agata Foryciarz, A. KołodziejŚwiat nauki dąży do tego, by sztuczna inteligencja (AI) jak najbardziej przypominała człowieka – była tak sprawna i mądra, a nawet wrażliwa, jak on. Ale czy sztuczna inteligencja może być sprawiedliwa i rozstrzygać o moralności czynów? Czy uprzedzenia i stereotypy, jakie posiadają ludzie, są utrwalane w tworzeniu modeli AI? Czy maszyny będą przeciwdziałać dyskryminacji wśród ludzi? Czy rozwój sztucznej inteligencji może przyczynić się do moralnego udoskonalenia społeczeństwa? Czy „etyczna AI” wpłynie na rozkład sił w społeczeństwie? Kto to na niej zyska, a kto straci? Dlaczego wiele się mówi o etyczności AI, a o regulacji wdrażania norm etycznych w życiu społecznym już nie?

O moralności sztucznej inteligencji i projektowaniu jej, w kontekście psychologii sztucznej inteligencji, opowie badaczka z Uniwersytetu Stanforda, Agata Foryciarz. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Kołodziej, neurokognitywistka z Uniwersytetu SWPS.

Agata Foryciarz – doktorantka na Wydziale Informatyki Uniwersytetu Stanforda, gdzie bada metody uczenia maszynowego wykorzystywane do wspomagania decyzji lekarzy; na tej uczelni prowadzi również grupę Computer Science and Civil Society. Współpracuje z polską Fundacją Panoptykon.

Aleksandra Kołodziej – absolwentka Neurokognitywistyki na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Doktorantka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS. Prezes zarządu Fundacji na rzecz Popularyzacji i Rozwoju Neuronauki „Mózg!”. Wieloletnia Przewodnicząca Koła Neuronauki, działającego na Wydziale Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie oraz organizatorka Dnia Mózgu. Badawczo zajmuje się głównie funkcjonowaniem poznawczym na poziomie behawioralnym i elektrofizjologicznym u osób z depresją. Realizowała badania dzięki finansowaniu z programu dla młodych naukowców Diamentowy Grant (MNiSW) oraz grantu Etiuda (NCN). Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dokształcała się na stażu naukowym w Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie oraz w Instytucie Donders w Holandii.

Interesujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.

#sztucznainteligencja #etyka #psychologia

source

Komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Ogarniam zagadnienie,o ktorym mowicie,ale niemam wyksztalcenia i mam braki w tej wiedzy-mysle ze sproboje wiecej dowiedziec sie na temat SI.
    Osobiscie mam pare teorii.
    1. Rozumiem ze kazdy chce miec prywatnosc,ale wydaje mi sie ze przyszloscia(bardzo odlegla) moze byc jeden wspolny umysl dla wszystkich ludzi. Neorolink i skylink naprowadzily mnie na te teorie.
    Co gdyby wszyscy ludzie byli polaczeni w czasie rzeczywistym i mogli widziec,czuc i slyszec w czasie rzeczywistym wszystko co kazdy inny. To by wykluczylo prywatnosc,ale wydaje mi sie ze w pewnym momencie rozwoju cywilizacji to moglo by byc jedynym rozwiazaniem. Aczkolwiek w czlowiek w postaci obecnej (zakladajac ze nie bylo by problemow ze sprzetem i byla by mozliwosc takiego polaczenia), nie wytrzymal by takiej informacji psychicznie.

  2. Super! Warto posłuchać. Szczególnie osoby które obawiają się sztucznej inteligencji po nagłówkach w mediach. Odczarowanie tego jak to wielce tworzymy jakieś myślące byty, no nie, mamy modele statystyczne które lepiej lub gorzej coś przybliżają najczęściej. Statystyka i tyle. Bardzo mi się podobały poruszone wątki i że padło np pytanie o ekologiczność. Bardzo dobry wywiad, dobre pytania, podobał mi się sposób wypowiedzi gościa.

  3. Kwestia uregulowania informacji o jej wykorzystaniu przez kogoś. Prawa do wglądu w dane i koryg.błędów. to dane osobiste w końcu. Dlaczego ma je kreować alegorytm na podst.np.zakupów lub lokalizacji… a ktoś ma robić na tym biznes…bez udziału i świadomości zainteresowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0