w ,

"Czego reklama nie może?" – prof. dr hab. Dariusz DolińskiReklama jest potężnym narzędziem wpływania na ludzkie decyzje konsumenckie. Czasem jednak jej wpływ bywa bardzo ograniczony przez różnego rodzaju czynniki. Profesor Doliński omówił podczas wykładu społeczno-kulturowe ograniczenia skuteczności reklamy, a także kwestie związane z psychologicznymi aspektami marketingu mix: jak sam wygląd opakowania produktu, jego cena i miejsce, w którym leży na półce sklepowej wpływają na zachowania konsumenckie. Poruszył też kwestie kilku mitów związanych z reklamą: czym jest reklama podprogowa, czy są ludzie odporni na działanie reklamy i dlaczego Ty nie należysz do takich osób?

Prof. dr hab. Dariusz Doliński – specjalizuje się w psychologii zachowań społecznych (mechanizmy ulegania wobec zewnętrznego nacisku i manipulacji społecznej), psychologii emocji i motywacji oraz zagadnieniach genezy stereotypów. Jest autorem około 200 publikacji, m. in. „Przypisywanie moralnej odpowiedzialności”, „Orientacja defensywna”, „Strategie samoutrudniania. Rzucanie kłód pod własne nogi”, „Psychologia wpływu społecznego”. Jest redaktorem naczelnym Polish Psychological Bulletin, recenzentem European Journal of Social Psychology i Journal of Personality and Social Psychology, przewodniczącym Komitetu Psychologii.

Wykład nagrany w ramach projektu Strefa Psyche SWPS. Więcej: http://www.swps.pl/strefa-psyche

#psychologia #reklama #marketing #społeczeństwo #Dariusz Doliński

source

Komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Jak ma się zasada zaangażowania emocjonalnego w przypadku reklam produktów finansowych? Zauważalna jest tendencja że chwilówki reklamowane są przez wiewiórki, bociany, muppety itp. Mam co do tego pewną teorię, ale proszę o opinię innych. Wykład świetny.

  2. Bardzo dobry wykład, prof Doliński wie jak zainteresować słuchacza 🙂 Polecam książkę Siła Nawyku Charlesa Duhigga, są tam informacje m.in. o Pepsodencie, o którym wspomina profesor, jak i innych mechanizmach ludzkich nawyków, ktore są wykorzystywane w marketingu.

  3. Wykład bardzo interesujący – za tydzień będę miał przyjemność słuchać Pana Profesora na żywo, tym bardziej się cieszę po takim przedsmaku. Technicznie – podgląd slajdów dramatyczny. Albo ledwo je widać, albo przy omawianiu konkretnego przykładu/ilustracji/reklamy w ogóle często nie wiemy o czym mówi Pan Profesor, bo podglądu brak… No ale to wszystko 2 lata temu, teraz na pewno jest już lepiej 🙂

  4. Dzień Dobry.

    Chciałabym odnieść się do reklamy podprogowej. Jako, że znajdziemy zwolenników i przeciwników tej teorii szukam zbitych dowodów na obie strony "sporu". Eksperyment (czy też eksperymenty) Championa i Turnera nie przyniósł żadnych wyczekiwanych efektów związanych z zastosowaniem wcześniejszych subliminalnych przekazów. DVicary zabrał walizki i zniknął. Więc wnioski z tego takie, że reklama podprogowa to mit.
    A co z licznymi dowodami na zastosowanie takich chwytów? Jest wiele książek, które pokazują przykłady tej manipulacji, opisują jej działanie. Brakuje mi tu trochę konkretów przy tej poruszanej kwestii. Ewentualnie proszę o literaturę, z której czerpał wiedzę profesor Doliński. Pozdrawiam 🙂

  5. "Najczarniejsze dla Polski czasy stalinizmu" – pan profesor dr habilitowany musiał spłacić trybut poprawności politycznej. To taka liturgia słowa, obowiązkowa formułka, bez tego wylatuje się z posady, więc wybaczmy panu Darkowi.

  6. bardzo ciekawy wykład, choć muszę przyznać, że cytat o wyrzucaniu połowy pieniędzy na reklamę w błoto, to po raz pierwszy słyszałem jako przypisane do Rockefellera… Kotler pisze o Johnie Wannamakerze, ale faktycznie prawda na tyle oczywista, że nie jeden mądry tego świata to mógł powiedzieć ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0