w ,

Rozumienie i terapia depresji w nurcie poznawczo-behawioralnym – dr Izabela PawłowskaInteresujesz się psychologią? Zapraszamy na naszą stronę: https://www.swps.pl/strefa-psyche – znajdziesz tam jeszcze więcej merytorycznych materiałów w formatach audio, wideo i tekstowych.

Co dziesiąty Polak cierpi na depresję. Wiele osób z obawy przed stygmatyzacją i odrzuceniem nie podejmuje leczenia. Albo ignoruje objawy choroby, sprowadzając je do chwilowego „obniżenia nastroju”. Praca z chorymi na depresję to również niemałe wyzwanie dla psychoterapeutów, którzy nie pozostają emocjonalnie obojętni na stan swoich pacjentów. O tym, czym w istocie jest depresja, jak przebiega jej terapia w różnych nurtach psychoterapeutycznych oraz z jakimi trudnościami muszą mierzyć się terapeuci mówiła dr Izabela Pawłowska.

dr Izabela Pawłowska – psycholog kliniczny. Absolwentka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Ukończone studia podyplomowe: Podstawy Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym (KCP) w Krakowie, Diagnoza Psychologiczna w Praktyce Klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz Przygotowanie Pedagogiczne. Ukończone 4-letnie szkolenie z psychoterapii w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej (CTPB) w Warszawie we współpracy z Oxford Cognitive Therapy Center (OCTC) oraz uzyskany certyfikat psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego w Polskim Towarzystwie Terapii Poznawczo-Behawioralnej (PTTPB) – nr licencji 440. Doktorat z zakresu psychologii klinicznej, psychoonkologii i psychologii zdrowia. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (PTTPB) i Polskiego Towarzystwa Psychologicznego (PTP). Praca zawodowa: Prywatna praktyka psychologiczno-psychoterapeutyczna w nurcie poznawczo–behawioralnym. Praca naukowo-dydaktyczna na Uniwersytecie SWPS (w tym kierowanie studiami podyplomowymi Praktyczna diagnoza psychologiczna). Od 2010 r. ustanowiona biegłym sądowym z zakresu psychologii przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu

O projekcie:
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach. Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche

#depresja #psychoterapia #cbt

source

Komentarze

Dodaj odpowiedź
  1. Ta choroba utrudnia życie ,a zwłaszcza w tak młodym wieku.Jedna z najgorszych chorób psychicznych.Ja ani nie mogę spać i mam napady lęku.Ani spokojnie myśleć.Częste zmęczenie.ja np nie jestem w stanie cały dzień pracować ,bo jestem osłabiona.

  2. Pani psycholog twierdzi, że w Grecji czy Hiszpanii nikt "nie wygląda" (bardzo naukowe kryterium) na załamanego ANI NA UTYRANEGO, NIE OSZUKUJMY SIĘ. (21 minuta)

    Grecy akurat należą do państw europejskich z największą liczbą przepracowanych godzin na jednego mieszkańca. Ale tego Pani psycholog nie powiedzieli a sama raczej jak widać danych nie sprawdza 😉 Wystarcza to jak ktoś wygląda.

  3. Wykład jest wspaniały. Jednak, albo czegoś nie zrozumiałam albo jest niespójność w wypowiedzi. Na początku charakteryzacji CHAD przekazana jest informacja, że raczej nie leczymy antydepresantami z uzasadnieniem a w dalszej części wypowiedzi, że leczenie jest głównie farmakologiczne. Chodzi o to, że leczy się farmakologicznie, tylko lekami innego rodzaju niż antydepresanty (nie studiowałam psychologii, więc nie jest to dla mnie jasne.)

  4. Nie polecam. Dziecko niczyje? Nie. Autorytety są za granicą a psychoterapeuci ograniczeni. Psychoterapeutka za moje pieniądze ma gdzie spać i za co żyć a ja nie. Do Tego zeszpeciła się botoksem na ustach ma

  5. Po wysłuchaniu tego materiału stwierdzam że dobrze zrobiłem rezygnując z terapii. Moja była terapeutka ( pierwsze miejsce w rankingu mojego miasta a zarazem i najdroższe ) ustawiała mi wizyty regularnie co 3 tygodnie. Jestem tym hardcorowym jak to P.Izabela nazwała przypadkiem BDP z CHADem. Lista tematów do przepracowania którą sam tworzyłem na potrzeby metod ówczesnego leczenia była tak obszerna iż moje leczenie rzeczywiście w tym tempie trwałoby latami. Ale za to , kosztowało by mnie majątek. I o to chyba w tym wszystkim chodzi ;] Obecnie znów staram się podjąć leczenia , tym razem już rozważnie. Aby nie być przysłowiowym workiem do ziemniaków płacąc 150 talarów za 40 minut w gabinecie. Jak to dobrze dowiedzieć się z ust osoby doświadczonej że to wcale nie musi trwać wiecznie tylko może skończyć się nawet w ciągu dwóch lat. Dziękuję.

  6. Tutaj Dr Tomasz Witkowski bezlitośnie piętnuje mity obowiązujące w obecnej psychologii, czyniące z wielu jej nurtów (stosowanych również w leczeniu pacjentów) paranaukę, obnaża wątłe podstawy naukowe większości odmian psychoterapii, i mówi o tym w dużym skrócie, że nurt poznawczo-behawioralny jest najbardziej przebadany naukowo, i najbardziej skuteczny w materii leczenia depresji, od pozostałych nurtów, które to w najlepszym wypadku mogą nam wydrenować portfel, w najgorszym prowadzą do śmierci. Mechanizmy leczenia depresji są proste, a mnożenie stopnia skomplikowania ich i tworzenie nowych definicji na uczelniach nic nie wnosi. Niemniej te proste mechanizmy nie zawsze są dla każdego oczywiste i czasem pokazane ich, bez zbędnego zagłębiania się w osobiste historie pozwala lepiej sobie radzić z trudnościami dnia codziennego. https://www.youtube.com/watch?v=zZhnQ46pTlk&t=3796s i https://www.youtube.com/watch?v=0xyCDdrgrW4&t=1910s na kanale racjonalista.tv jest więcej filmów z dr Tomaszem Witkowskim.

  7. Bardzo ciekawy wywiad, dziękuję. Pozwolę sobie tylko na słowa krytyki co do niespójnego stylu wypowiedzi – Pani Pawłowska używa w wykładzie wyspecjalizowanego języka naukowego, co jakiś czas niespodziewanie wtrącając kolokwialne "złapał doła" itp., co dosyć razi wrażliwsze językowo uszy. Pozostaję z szacunkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0