w ,

Jak wzmacniać poczucie wartości u dzieci – Magdalena SękowskaInteresujesz się psychologią? Zajrzyj też na naszego bloga:
www.psyche.swps.pl

Treści, które udostępniamy na tym kanale możesz słuchać również w formie podcastów na:
– Spotify: https://open.spotify.com/show/5cGf88vSco2hKNnHByTSll
– iTunes: https://itunes.apple.com/us/podcast/strefa-psyche-uniwersytetu-swps/id1437994794
– SoundCloud: https://soundcloud.com/swpspl
– Lecton: https://lectonapp.com/podcast/e2bfa638-b1b7-4187-ac68-62f47126318e

Rozwijanie poczucia wartości u dziecka daje mu w przyszłości odpowiednie narzędzia do funkcjonowania w społeczeństwie, odkrywania siebie w relacji ja – ludzie, ja – praca, ja – moje życiowe cele. Czy potrafimy wzmacniać poczucie wartości u dziecka? W jaki sposób oceniać pracę dziecka i pobudzać jego kreatywność? Jak zaopiekować się emocjami dziecka i właściwie nimi pokierować? Czy potrafimy wesprzeć dziecko, gdy przeżywa swoją pierwszą porażkę? W trakcie wykładu Magdaleny Sękowskiej dowiemy się, jak wzmocnić poczucie wartości u dziecka. Spotkanie z psycholog, psychoterapeutką oraz dyrektor powstającej w Poznaniu Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina – Para – Jednostka odbyło się na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu.

Celem wykładu była prezentacja mechanizmów i procesów kształtujących poczucie wartości u dziecka. Poczucie wartości to wartość, jaką przypisujemy sobie i innym. Na tej podstawie tworzymy nasze relacje z innymi, określamy nasze cele, przewidujemy nasze sukcesy bądź porażki. Poczucie wartości stanowi matrycę naszych relacji, działań, przeżyć w życiu dorosłym. Na podstawie jakości relacji pomiędzy rodzicem a dzieckiem, tego, jak rodzic tworzy przestrzeń zabawy z dzieckiem i jak pobudza i wzmacnia kreatywność własną dziecka – dziecko zbuduje swoje poczucie sprawczości i autonomii w podejmowaniu decyzji.

Wykład zawiera informacje na temat tego, jak nasze zachowania werbalne i niewerbalne wpływają na to, co dzieci myślą o sobie i jak niespójność między tym, co mówimy, a co robimy dezorganizuje intencje rodzica. W trakcie wykładu poruszane są kwestie znaczenia kontaktu pomiędzy każdym rodzicem a dzieckiem i ważności indywidualizowania kontaktu, szczególnie w rodzinach wielodzietnych. Jest też mowa o tym, jak rodzina modeluje przeżywanie emocji i jak to może wpłynąć na poczucie wartości u dzieci. Ponieważ istnieje wiele mitów na temat tego – jak wychowywać dzieci, by dobrze się czuły – w wykładzie można znaleźć odniesienie co to znaczy „być wystarczająco dobrym rodzicem”.

O prelegentce:
Magdalena Sękowska – psycholog, psychoterapeuta z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z rodzinami, dziećmi, parami. Dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS: Rodzina-Para-Jednostka. Prowadzi psychoterapię par oraz pracę nastawioną na indywidualną poprawę zdolności relacyjnych. Od 25 lat wykorzystuje autorską metodę obserwacji dziecka w warunkach naturalnych – w systemie rodzinnym i w systemie edukacyjnym. Wspiera rodziców w ich relacjach z dziećmi wykorzystując założenie, że w rodzinie istnieją najważniejsze zasoby do wprowadzenia zmiany. Zajmuje się psychoterapią osób z trudnościami w tworzeniu bliskich relacji z innymi.

O projekcie:
Strefa Psyche SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
Więcej o projekcie: http://www.swps.pl/strefa-psyche

#samoocena #rodzicielstwo #wychowanie #dzieci

source

Komentarze

Dodaj odpowiedź
 1. Idealizacja, ubóstwienie Struktury…. brrrrr. Może to brzydkie porównanie, ale poczułam, jakby dziecko traktowane było jak pies, który musi nauczyć się pilnować swojej budy, a nie pchać się do domu właściciela. Wysłuchałam tylko do 33 minuty, więcej nie dam rady. Chroń mnie, Panie Boże, od takiej postawy. Utwierdziłam się tylko mocniej w tym, że nie ma to jak rodzicielstwo bliskości, porozumienie bez przemocy i spojrzenie Jespera Juula !!! Dla mnie Rodzina to nie stosunki feudalne…

 2. Dziekuje bardzo za swietny wyklad i mam pytanie:)?Czy dzieci,ludzie rodza sie juz z jakimis cechami wrodzonymi charakteru czy nasze charaktery calkowicie ksztaltuja sie podczas dorastania,wychowywania?

 3. Nie zgadzam się jeśli chodzi o spanie z dzieckiem.
  Przecież my jako dorośli często boimy się ciemności, budzimy się w nocy, chce ban się pic, bliny się burzy, chcemy się do kogoś orzytulic… a taka konsekwencja w trzymaniu dziecka zdała od sypialni dla wzmacniania poczucia wartości ale za to kosztem no poczuciem odrzucenia ze strony rodzica kiedy pojawi siebie domu kolejne dziecko, albo kiedy zwyczajnie dziecko nas potrzebuje. Może wtem sposób budować z nami zaufanie, wsmocnic poczucie bezpieczeństwa do rodzica co progresywne na całe dorosłe zycie

 4. To co pani mówi jako rodzic niemam do siebie zazutow ja widze ale syn gubi się zaczyna gubic sie powiedział mi ze jak idzie bezemnie staje się nikim.Muwie mu ze tak ma nierobic.Ale on widzi jak mnie traktuje mama boje się jechać do domu.Ja przez telefon jestem bliżej dzieci niz mama a taka pani psycholog mówi ze ja kaze dzwonic do siebie synkowiMoja zona ma duzy problem.ma to po ojcu miala15lat jak zaczela być moja dziewczyna nierozumialem wtedy czemu jej ojciec tak ja traktuje teraz wiem.niedam zonie rozwodu ona nierozumie co robi naszym dzieciom niechce isc zemna na terapie czegos się boi.Jak muwie do syna żeby pouczyl sie przez telefon podsluchuje bierze ksiazke i karze czytac córce.slucha wszystkich wokoo kazadz dzieciom robic muwic tak jak ona to chore.Niejestem swienty ale wiekszosc zdarzeń sa związane z zona i jej dziwnym zachowaniem a ja nerwowy.W gminie przez wiele lat proszę o pomoc a oni mi muwia zebym zamkna się i sam się uspokoil.Dzisiaj mogę zajechadz do domu powiem pare sluw o dzieciach za 5minut jest policja spisuje mnie wygania bo zone molestowałem.Nie jezdze dzieci to widza syn był zemna na komendzie powiedzieli ty wynos się a dziecka niebendziemy sluchac.Jestem znany w naszych stronach wykonuje prace budowlane a teraz wychodzi ze jestem jakims przestempca rodzinnym szukam pomocy tu chodzi o zrozumienie niż rozwodzenie w sadzie jedynie dzieci sa zamna ale ko ich wysłucha jak wmawiają im ze ja kaze cos przecież nie mieszkam w swoim domu.pomocy

 5. Moja zona bierze rozwod moja chistoria to film .Ale to co robi zona z psychologiem pedagogiem z dzieci babcia policja wszyscy karza synowi myslec tak jak mama kaze. To co teraz dzieje sie to nierozumiem chcial bym wiedziec kto muwi prawde pani naYouTub czy psycholog do kturego prowadza synka mama.zadlugo obserwuje siebie i ludzi zeby nic nie robic moje dzieci kochane sa i ciesze sie ze sa zemna nie nie rozkazuje im.

 6. Nie do końca zgadzam się z tą wizją łazienki czy toalety jako miejsca owianego tajemnicą. Znam rodziny, w których życie publiczne toczy się w łazienkach i w ich relacjach jest znacznie więcej ciepła niż w tych rodzinach, gdzie prukanie przy reszcie rodziny budzi wstyd, a załatwianie grubszej potrzeby np. w czasie rodzinnego obiadu jest wręcz niehonorowe. Ech

 7. Dzień dobry, bardzo podobał mi się wykład, ale brakuje mi tutaj jak wspierać dziecko, które ma problemy z poczuciem własnej wartości na tle sfery rówieśniczej. Co jeśli to nie rodzina, a środowisko wysyła komunikaty naruszające poczucie własnej wartości dziecka? Jak wtedy rodzic ma wspierać? Jak reagować w sytuacjach, gdy dziecko jest przez rówieśników nieakceptowane, nie jest '' na równych zasadach'' w grupie i wie o tym, bo z jakiegoś powodu odstaje? Super byłoby posłuchać takiego wykładu. Dziękuję i pozdrawiam.

 8. Konkretnie i na temat! Bez zbędnych, napuszonych teorii i abstrakcyjnych zawiłości wykładowca przedziera się przez meandry życia rodzinnego i jego wpływu na psychikę dziecka, jego poczucie wartości. Od razu pierwszych zdań czuje sie, że nie buja w obłokach ale czerpie swoją wiedzę z praktyki – tutaj popartej konkretną wiedzą psychologiczną – skrzętnie ukrytą w konkretnych przykladach ze swojej praktyki (wiedzą z zakresu teorii systemowych, wiedzą na temat komunikacji, emocji, rozwoju dziecka, rodziny itd.). Wyklad godny polecenia!

 9. Chciałabym dopytać czy Pani Magdalena twierdzi, ze dziecko powinno spać samo od urodzenia? W całym wykładzie nie padło określenie wieku dzieci, do których odnoszą się „zalecenia”, wiec mogę domyślać się, ze są to zalecenia ogólne? Jednak z treści wnioskuje, ze jednak mowa tu bardziej o dzieciach nieco starszych, może od wieku przedszkolnego? Bardzo proszę o rozjaśnienie mi tych wątpliwości 🙂 wykład super-ciekawy. Świetna inicjatywa z publikowaniem takich treści 👍🏻👍🏻👍🏻

 10. Brawo pani psycholog, mówiąc że nie ma idealnego rodzica usprawiedliwia pani (bo nie usłyszałem słów które by rugały) w ten sposób różne krzywdy i patologie rodzicieli na dzieciach (arsenał krzywd psychicznych jest ogromny). Dziecko może być zaburzone a rodzice już nie? Wielu zaburzonych i toksycznych ludzi zakłada rodziny i psuje dzieci a że żyjemy w erze narcyzmu to m.in. wina rodziców… Bo kto uczy dzieci np. przegrywania?
  A dobrymi chęciami jest piekło wybrukiwane…

 11. a ja do dzisiaj, a mam 45 lat mam do rodzicow wyrzuty, ze nigdy nie moglam w nocy sie kolo nich polozyc. Potrzebowalam tego, ale oni mieli inne spojrzenie i kazali mi wracac do lozka.
  Po dzien dzisiejszy w nocy jak nie moge spac to mi sie to przypomins.
  Nie ma jednej recepty na wszystko i nalezy sluchac swojego dziecka, a nie utartych madrosci

 12. Bardzo wartościowy wykład. Zastanawiam się natomiast, po co i dlaczego ktoś przyprowadził małe dziecko na wykład. To nie jest miejsce na wizyty chyba.

 13. Spalam z mama jako dziecko. Czesto jako nastolatka kiedy tato byl w pracy. Wspominam te czasy z nostalgia. Dzis jestem dorosła pewna siebie osoba.To wlasnie dzieki tej bliskości jestem szczęśliwa żona i mama. I uczę tej bliskości mojego syna. TAKICH BZDUR DAWNO NIE SLYSZALAM.
  To jakies wojsko a nie rodzina…. przykre

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0